P R O J E K T

Pomáz Város Önkormányzata 2023. őszén alkotói pályázatot ít ki, melynek tárgya egy művészi kivitelű köztéri ivókút megtervezése és teljeskörű kivitelezése volt. Ezen a pályázaton mutattam be a mű koncepcióját.

Együtt gondolkodva a mozaik vizuális tartalmán, végül a Képviselő-testület 56/2024.(III.7.) számú határozatával döntött, hogy az „Anamorfózis” ivókút „Nagy Lajos király látogatása a Cikó udvarházban” témamegjelöléssel a Városháza előtti téren, természetben a 2013 Pomáz, Kossuth Lajos utca 23-25. szám alatti ingatlanon kerüljön elhelyezésre.


EGYEDI TULAJDONSÁGOK / PROJEKT LEÍRÁS

Az egyedi tervezésű ivókút egy fontos helytörténeti eseményt ábrázol a 14. század közepéről. A település régi írásos emlékét idézi meg egy lovas panoráma jelenet létrehozásával, amelyet grafittal rajzoltam meg. Az létrehozott mű olyan hagyományos művészi technikákat ötvöz, mint az anamorfózis és az üvegmozaik. Több mint 50 000 mozaiklap alkotja a tükörhengert körülvevő járható felületet. Maga a henger a kút, amelynek felületén a mozaikmátrix visszatükröződik, és értelmezhető körpanorámaképpé áll össze. A mozaikot egy lemez hordozza, mely az múkő alapról levehető, így lehetőség van más grafikai tartalmú mozaik-lemezek fogadására is. A négyzet alakú tábla sarkaiban látható ornamentika nem pusztán díszítőelem, hanem egy működő QR kód, amely a projekt weboldalára mutat, ahol az alkotásról és a történeti háttérről tájékozódhatunk.


MŰKÖDÉS / HASZNÁLAT / INTERAKCIÓ

Ahogy szomjas látogatóként közeledünk az ivókúthoz, már messziről látunk egy értelmezhetetlen, plazmaszerű padlómozaikot, rajta makulátlan, csillogó acélhengerrel. Ahogy közeledünk az objektumhoz, a lovas panoráma egyre pontosabban rajzolódik ki a henger felületén. A grafika megjelenítéséhez optimális betekintési szög a szökőkút közepétől körülbelül 2 méterre van, így közvetlenül a mozaikra lépés előtt érjük el a tökéletes látványt. A kör peremén körbejárva látjuk a hengeren a körképet.


KREATÍV / KUTATÁSI KIHÍVÁS

Egy köztéri ivókút általános magassága kb. 900 mm. Ezen a magasságon a tükörhenger átmérőjének 300 és 400 mm között kell lennie. Csak ezen a tartományon belül kapunk megfelelő látószöget a hengerfelületen megjelenő grafika értelmezéséhez, miközben a tükörkép kellően nagy. Minél nagyobb a mozaik területe, annál kisebb lesz ez a látószög. A mozaiklapok hordozhatósága és cserélhetősége szempont volt a tervezésnél. Ez az elvárás határozza meg a maximálisan 4 négyzetméteres területet. A mozaiklapok mérete, tónusa, fugázása is döntően befolyásolja a tükörkép minőségét. Minden paraméter rendkívül szorosan összefügg, ezért ezeket össze kellett hangolni. Ha ezek közül az egyik nincs szinkronban a többivel, az tönkreteszi a képet. A közös metszet, ahol minden feltétel teljesül, nagyon kicsi, de sok méréssel, teszttel rátaláltam.


Az eredeti grafitrajz - Németh Szabolcs